Oplev kreativitet og fællesskab i Mårslet: Keramik, strik og gavmildhed

Foto: Kultunaut.
dato

Den kommende uge i Mårslet byder på kreative udfoldelser og fællesskab, fra keramik på Testrup Højskole til strikning for en god sag i Mårslet Sognehus.

Hvis du er på udkig efter kulturelle og sociale aktiviteter, kan Mårslet i den kommende uge tilbyde oplevelser, der både inspirerer og samler folk om meningsfulde projekter.

Følg faget: Keramiklinjen på Testrup Højskole

Den 4. marts inviterer Testrup Højskole unge til at opleve keramiklinjen som en del af arrangementet Følg Faget. Deltagerne får mulighed for at deltage i undervisningen, møde både elever og lærere og dele frokost med linjen.

Eventet starter kl. 11.00 med velkomst og rundvisning. Herefter følger en frokost kl. 12.00 og samtaler med nuværende elever kl. 12.40, inden der til sidst er undervisning fra 13.30 til 15.00.
Sted: Testrup Højskole, Testrupvej 110, Testrup, 8320 Mårslet
Entré: Fri entré

Strikkehygge med formål i Mårslet Sognehus

På fredag mødes en gruppe dedikerede strikkedamer i Mårslet Sognehus for at strikke varme trøjer og tæpper til børn i Rumænien og Ukraine. Udover strikning vil dagen byde på kaffehygge og fællesskab, hvor sang også er en fast del af programmet.

Tidspunktet for arrangementet er fra kl. 14.00 til ca. kl. 17.00. Alle, der ønsker at deltage, er velkomne. Der er også mulighed for at donere garnrester til projektet.
Sted: Mårslet Sognehus, Obstrupvej 4, 8320 Mårslet



Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.

Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.
Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Kultunaut.
Kilde: Kultunaut